ANGKOR WAT

ANGKOR WAT
ANGKOR WAT

Siem reap şehrinin 5,5 km kuzeyinde, ormanlar arasına gizlenmiş, angkor medeniyetinin izlerini taşıyan, bu mistik ve esrarengiz tapınaklar 1992 yılında unesco dünya mirası listesindeki yerini alır. 630 yıl hüküm süren khmer krallığı döneminde inşa edilen elliden fazla tapınağın içerisinde en çok bilineni angkor wat’tır.

Efsaneye göre kamboçya; denizlerin hâkimi, ulu ejder naga’nın kızı ile brahman hintli genci kaudinya birlikteliğinden meydana gelir. Kaudinya bir gün teknesiyle dolaşırken prensesi görür ve âşık olur. Prensesin babası denizlerin hâkimi naga, kızına evlilik hediyesi olarak, egemenliği altındaki bölgenin tüm sularını kendisine çekip ortaya çıkan bu toprakları verir ve kambuja krallığı böylece kurulur. Yaklaşık 400 km boyunca uzanan angkor wat bölgesi güneydoğu asya’nın en önemli arkeolojik yapılarını barındıran bir yer. 9. Ve 15. Yüzyıllar arasında khmer i̇mparatorluğu’nun bölgede bulunması angkor’u arkeolojik kalıntılar açısından zengin bir hale getirmiş. Çünkü imparatorluğun mimariye verdiği önem, güneydoğu asya’nın neredeyse büyük bir bölümünü kaplayan bu topraklar için siyasi ve kültürel açıdan gelişmesinde büyük rol oynamış.

Ayrıca yapımı 12. Yüzyıla dayanan ve dünyanın 8. Harikası kabul edilen angkor wat tapınağının varlığı, bölgenin yüksek mimari içeren sanatsal yapısını da önemli hale getirmiş.

Angkor wat ismi “şehir tapınağı” anlamına geliyor. 1113-1150 yılları arasında khmer ii. Kralı suryavarman tarafından bir hindu tapınağı olarak inşa ettirildiyse de daha sonra budist tapınağı olarak kullanılmaya başlanılmış. Tamamen khmer mimarisinin sanatsal özelliklerini taşıyan angkor wat’ın dış cephesinde iki küçük, bir büyük kubbe bulunuyor. Bu kubbeler tanrıların yaşadığı kabul edilen meru dağı’nı simgelemek amacıyla yapılmış. Tapınak yaklaşık 1000 metrekarelik bir alanı kaplıyor ve çevresi 3.6 metre uzunluğunda duvarlarla çevrili.

ANGKOR WAT
ANGKOR WAT

Sanatsal ve kültürel açıdan oldukça değerli bu tapınak kemerler, lotus çiçeğini andıran kuleler, geçiş yollarını desteklemek amaçlı yapılmış yarı asma katlar, bağlantılı çıkıntılar, haç şeklinde teraslar ve tapınağın yakınında bulunan ormandan gelebilecek zararlara karşı koruyan derin hendeklerden oluşuyor.

Ayrıca dekoratif amaçlı yapılan duvar süsleri ve heykelciklerin büyük bir tasarım eseri olduğu gözlerden kaçmıyor.

ANGKOR WAT
ANGKOR WAT

Bu sanatsal ve kültürel değeri oldukça yüksek tapınak, imparatorluğun yıkılması ile ihmal edilmiş olsa da hinduzimi yansıtan değerleri yüzünden hiçbir zaman tamamen kaderine terk edilmesine izin verilmemiş. Ancak bu önem bile yapıyı ağaçlardan ve yabani otlardan koruyamamış.

ANGKOR WAT
ANGKOR WAT

Batıda pek fazla bilinmeyen bu tapınak ilerleyen yıllarda fransız bir gezgin olan henri mouhot ‘un seyahat notlarında yer almasıyla yeniden değer kazanmış. 19. Yüzyılda da restorasyon çalışmalarına alınmasına karar verilmiş. Tapınak toprak yığınlarından ve yabani otlardan temizlenerek 1992 yılında dünya mirası olarak korumaya alınmış. Ancak zamana ve hava şartlarına yenik düşen heykelciklerin çoğu parçalanmış ve restorasyon yapılmasına rağmen yenilenememiş.

ANGKOR WAT
ANGKOR WAT

 

The secret secret of a bad job is conscience