ATALANTA TARİHİ

Karmaşık efsanesi aşağıdaki olayları içerir. Babasının emriyle doğumda ölüme terk edilmiş, ancak bir ayı tarafından emilmiştir.

Calydonian domuzu avında yer aldı; Atalanta ilk kanını aldı ve yaban domuzu kafasını aldı ve ona aşık olan yabancının avcısı Meleager tarafından saklandı. Amcaları onlardan kurtulanları aldıklarında, Meleager onları öldürdü ve sırayla kendi annesi olan kız kardeşleri tarafından öldürüldü.

ATALANTA TARİHİ

Antik ve modern sanatçılarla popüler olan en ünlü hikayede Atalanta, kendisini aşabilecek herhangi biriyle evlenmeyi teklif etti – ama üstesinden geldiği kişiler öncülüğünü yaptı. Bir yarışta Hipomenlere (veya Milanion), tanrıça Afrodit’in Hesperides’in altın elmalarından üçü verildi; Onları düşürdüğünde, Atalanta onları almak için durdu ve bu yüzden yarışı kaybetti. Oğulları, daha sonra Kral Oedipus’un ölümünden sonra Thebes’e karşı savaşan Yedilerden biri olan Parthenopaeus idi. Atalanta ve kocası, tutkuyla üstesinden gelen, tanrıça Cybele’nin (veya Zeus’un) tapınağında aslan haline geldikleri bir tapınakta seviştiler.

Leave a Reply