dedicated server

Dedicated Server, tek bir kullanıcıya veya şirkete adanmış özel, paylaşımsız bir İnternet sunucusudur. Dedicated Server‘ın kullanım hakları bir kişi veya bir şirkette bulunmaktadır. Bu noktada, paylaşımlı sunuculardan en büyük fark ortaya çıkıyor. Tam bir Türkçe karşılığı olmasa da, Dedicated Server, dilimizi Tam Olmayan Paylaşımlı / Fiziksel Sunucu Tam olarak da ifade eder.

Paylaşılan ve Özel Sunucular arasındaki farklar nelerdir?
Hosting ve veri merkezi şirketleri, müşterilerine farklı sunucu çözümleri sunar. Paylaşılan ve Özel Sunucular da bu hizmetlere dahildir.

Paylaşılan Sunucular
Paylaşılan sunucular tek bir kişi veya şirket için kullanılmaz. Sunucunun kapasitesine göre, bu sunucularda birden fazla şirketin verileri barındırılabilir. Örneğin, bir web sitesini barındırmak için kullanılan bir sunucuyu düşündüğümüzde, tek bir paylaşılan sunucuda barındırılan düzinelerce web sitesi olabilir. Paylaşılan sunucularda, CPU, RAM ve disk alanı yaygındır.

Özel Sunucular
Paylaşılmayan, yani Dedicated Sunucular, tek bir kişi veya şirket için ayrılmıştır. Bu sunuculardaki başka bir şirketin veya kişinin verisi barındırılmamıştır. Sunucunun disk alanı, RAM ve işlemci sadece bir kişi veya şirket için ayrılmıştır.

Site, yüksek trafik hacimleri, çok sayıda veri ve sitede bulunan, paylaşılan sunuculara veya yüksek iş kapasitesine ve hacmine sahip olmak istemeyen siteler için daha idealdir; Ayrı sunuculara sahip olduklarından, bu sunucunun gereksinimlerini istedikleri gibi değiştirebilirler ve sunucuyu tamamen kendileri için kullanabilirler. Daha yüksek performans da elde edebilirler.

Paylaşılan ve Özel Sunucular arasındaki farkı daha canlı bir örnekle belirtmek isterseniz, Paylaşılan Sunucuyu bir daireyle karşılaştırabiliriz. Dairenin sakinleri kendilerine ait bir alana sahiptir ve bu alanları diledikleri gibi kullanabilirler. Ancak, bu alanlar bir dairede yer almaktadır. İnsanlar daireyi ortak olarak kullanıyor ve dairenin özelliklerini ortak olarak paylaşıyor. Özel Sunucular müstakil bir ev gibidir. Bu ev sadece bir kişiye ait ve bu alanı kimse kullanamaz.

Özel Sunucu ne yapar?
Bir Sunucuya sahip olduğunuzda, sunucunun tüm depolama alanı sizindir. Böylece depolama ve barınak alanı ile ilgili sorun yaşamayacaksınız. Seçtiğiniz sunucunun barındırma alanı tamamen sizindir. Paylaşımlı olmayan sunucunuzun depolama alanını, belirttiğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Site trafiği yüksekse, paylaşılan sunucular site sahiplerine belirli miktarda trafik sağlayabilir. Bu nedenle, site yavaşlama veya kısa süreli çalışma dışı koşullar oluşabilir. Özel Sunucular yüksek trafiğe sahip siteler için daha uygundur; kapasiteleri daha yüksek olduğundan ve sadece bir şirket tarafından kullanıldığı için sunucunun performansı azaltılmamaktadır.

Paylaşılan olmayan sunucular daha kararlı ve kararlı olduklarından, performans için daha iyi bir çözüm sağlarlar.

Veri güvenliği söz konusu olduğunda, Dedicated Sunucular şirketler için daha güvenli bir çözüm sunuyor. İnternet servis sağlayıcınızın yönetim işlemlerinizi gerçekleştirmesini istemiyorsanız, sunucunun kullanıcı adı ve şifresi sizden başka bir kişi tarafından kullanılamaz. Bu, harici erişimin daha güvenilir olmasını engeller.

Dedicated Sunucular’ın dezavantajları sunucunuza ayrılacaktır, bu yüzden sunucu yönetimine aşina olmalısınız. Sunucu yönetimi ile, ihtiyacınız olan yazılımı, uygulamaları ve programları kurmanız ve sunucunuzu kendiniz yönetmeniz gerekir. Ancak, sunucunuzun yönetimini İnternet servis sağlayıcınıza da bırakabilirsiniz. Ancak, çalıştığınız şirket bu yönetim hizmeti için size ek ücret talep edebilir.

Diğer bir dezavantaj ise, sunucuların, sunucu, bant genişliği, RAM ve depolama gibi daha kapsamlı çözümler sundukları için paylaşılan sunuculardan daha pahalı olmasıdır.

Radore olarak, Dedicated Server için birçok farklı alternatif sunuyoruz. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve sunucularımızın özelliklerini incelemek isterseniz, lütfen Radore Dedicated Servers sayfamıza bakın.

Özel Sunucu Türleri nelerdir?
Temel Dedicated Sunucular
İnternet sitesi trafiği belirli limitleri aşar ve paylaşılan sunucular, sunucu tarafından tercih edilebilecek temel özelliklere sahip şirketlerin seviyesini karşılayamaz. Bu sunucular, bant genişliği, RAM, işlemci ve depolama gibi paylaşılan sunuculardan daha kapsamlı bir çözüm sunar.

Yüksek Performanslı Sunucular
Temel Dedicated Sunucuların performansının yetersiz olduğu durumlarda, işlemci depolama, depolama, RAM ve bant genişliğinde daha yüksek performans sağlar. Çok yüksek hacimli site trafiği

Leave a Reply