DEFİNE İŞARETİ NASIL BULUNUR

                DEFİNE İŞARETİ NASIL BULUNUR

Bilindiği gibi define işaretleri kolay rastlanılan ve basit çözülen işaretler değildir.define işaretleri en çok ormanlık ve dağlık arazilerde dere kenarlarında rastlanır, sebebi ise  geçmişte var olan işaretler şehir yapılaşma sonrasında yok olmuştur ve çok uzun zaman da bulunamayacaktır.bazen duyarız bir inşaatın temelinden küp çıktı veya mezar çıktı diye bunlar tesadüf edenler etmeyenler ise uzun bir zaman kalacaktır.

define işaretleri

toprak altına gömülen altın, değerli para veya hazine gibi kıymetli malzemeleri bulmak anlamına gelen define pek çok insanın filmlerde gördüğü gibi zengin olmanın yollarından biridir. Define arama konusunda pek çok insan kendini dağlara tepelere ve tarihi mekanlara atmış olsa da bu işi yapmak sanıldığı gibi kolay değildir.

Define arayacak olan kişilerin ellerine alacakları kazma küreklerle yola çıkıp eski püskü haritalardan define yerini buldukları günler artık eskide kaldı.

Define işareti aramaya öncelikle tarihlerden başlamak lazım geçmişi iyi bilmek lazım ve o tarihlerde kullanılan işaretleri anlamak veya  açılmış yerlere bakıp sonrasında baz almak lazım.

Define İşaretleri’nde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şunu anlatmadan geçemeyeceğim bu işaretleri çözümlerken çok dikkatli olmamız gerekiyor .Çünkü bazen bizleri farklı yerlere yönlendirerek bizleri tuzaklama olarak nitelendirdiğimiz yerlere gitmemizi sağlayabilirler. O yüzden çok dikkatli olmalıyız. Mutlaka ama mutlaka öncelikle devlet izninin sağlanması ve daha sonra da bir arkeolog eşliğinde bu kazı çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Çünkü bir çok define de tuzaklar mevcud. Tuzaklamaların hayati önem taşıdığını üç kuruşluk kâr edeceğim derken canımızdan olabileceğimiz den bahsetmiştik.

Definecilikte, definecilik ile uğraşan kardeşlerimize ayrıca bir uyarı daha yapmak istiyorum. Define efsaneleri çoktur ortada birçok yanlış bilgi kirliliği dolaşmaktadır. Şu şöyle bulmuş bu böyle bulmuş bulmuş. Biz şöyle yaptık Böyle yaptık gibilerinden birçok yalan yanlış bilgiler var. İnsanların kendilerinin çok büyük göstermek için söylemiş ve uydurmuş olduğu efsanelere katılıp da sakın ola sakın izinsiz hiçbir iş yapmaya kalkmayın.

Kadim medeniyetler, definelerini diğer insanlardan korumak için bir dizi tuzak ve engeller kurgulamışlardır. Yabancıları ve avcıları uzak tutmak ve uyarmak için sıklıkla şimşek işaretini define bölgesinde ve girişlerinde kullanmışlardır.

 

Define işaretlerinde üstün bilgiler almak için tıklayınız 

 

Tümülüs benzeri yerlerde yapım ve gömülüş aşaması bittikten sonra, yabancıların bölgeye yaklaşmaması tuzaklar kurulabilir. Bu tedbirlere rağmen yasaklanan alana yaklaşan kişi eğer yakalanırsa genellikle öldürülür veya ağır cezalara çarptırılır. Bu uygulamayı zaman sınırsız uygulamak için definelerde tuzaklar tercih edilir. Bu tuzaklar genelde yıldırım ya da şimşek işaretiyle kişiye ifade edilir.

Eski çağlarda su ve maden aramaya yarayan bu donanımlar günümüzde defineler içinde kullanılmaktadır. Bu araçların özelliği hangi madeni yanına koyarsanız aramanızda size o madene doğru çekim gücü ile dönerek haber verecek olmasıdır. bu gibi metodlar kullananlarda vardır.

Mitolojide toprak ananın rahmi olarak bilinen mağaralar definecilikte önemli bir yer tutar. Banka, kasa, sandık, saklama yeri görevi gören mağaralar çok sık kullanılmıştır. Bazı ölülerin mağaralara gömüldüklerini de biliyoruz. Bundan dolayı mağaralarda gördüğümüz her işareti veya sembolü define diye algılamak yanlış olur.

Mağaranın üst kısmı 1-3 metre kadar kalın ise define tabanda değil tavanda saklanmış olabilir. Gömü sayısı birden fazla olabilir. İçten veya dıştan oyulduktan sonra saklantı yerleştirilip horasan ile sıvanmıştır. Genelde mağara girişinin sol yanında ve 10-30 cm. Toprağın altında bir işaret olmalıdır.
Mağaralar bazen darphane bazen de maden ocağı olarak kullanılmıştır. Bu durumda yakınlarda antik kent olabilir. İçinde oturan insanların daima gözetleme yapmaları için mağaranın tam karşısı da dikkate değerdir. Mağara veya mahzen işareti mağaranın veya mahzenin hep batısında durur. Yani mağara işaret batıda mağara doğudadır.

Leave a Reply