EN İYİ DEFİNE DEDEKTÖRLERİ

EN İYİ DEFİNE DEDEKTÖRLERİ

Dedektör Fiyatı Dedektör Derinliğine Etkili Midir? Dedektörlerin Çok Çeşitli Olduğunu Belirtmiştik. Ayrıca Arazi Yapısı, Arama Şartları Ve Hedeflenen Objelerin Cinsi De Farklıdır. Bu Farklılıklara Göre Her Dedektörün Kendi Içinde Öne Çıkan Üstün Yanları Vardır. Buradaki En Önemli Nokta, Doğru Şartlar Ve Hedefler Için Doğru Dedektörü Seçmektir.

Örneğin; Bir Define Dedektörü Ile Yüksek Mineralli Bir Arazide Küçük Cüruf Altın Aramak Doğru Değildir. Zaten Define Dedektörlerinin Yapılış Amacı Yüzeydeki Ufak Metalleri Görmekten Ziyade Derindeki Büyük Hedefleri Algılamaktır. Bu Şekilde Yüzeydeki Küçük Metallerin Yanıltıcı Etkisi Ile Kullanıcıyı Meşgul Etmemektir.

Define Dedektörü Tespiti Zira, “Define Dedektörü” Büyük Ve Oldukça Derin Hedefleri Tespite Yöneliktir. Üst Düzey Define Dedektörleri Boşluk Ve Metal Etkilerini Ayırt Edebilir. Hassas Ve Küçük Objelere Karşı Daha Az Duyarlıdır. Define Dedektörleri Ile Amaçlanan Çok Daha Büyük Hedeflerler Olup, Dedektör Ailesi Içerisinde Üst Segment Cihazlardır. Genelde Defineciler Çok Pahalı Cihazların Daha Çok Iş Göreceğine Inanmaktadırlar. Oysaki Rezistivite Cihazları Vardır. Bu Pahalı Cihazlar Define Amaçlı Kullanılamayacağını Define Için Metal Ve Boşluk Tespit Edebilen Cihazlara Ihtiyaç Duyulmaktadır.

Oysa “Altın Dedektörü” Küçücük Metallere, En Yoğun Olarak Da Altın Metaline Karşı Çok Hassastır. Küçük Objelere Karşı En Duyarlı Olabilecek Prensipte Üretilmiştir. Define Dedektörünün Gözden Kaçırabileceği Tüm Değerli Ve Altın Metalleri Tespit Edebilir.

Dedektör Derinlik Artırma Bu Tamamen Teknik Bir Konu Olmasının Yanında, Kullanıcı Bazında Da Anlaşıla Bilirliği Mümkün Olan Bir Takım Donanımsal Ve Yazılımsal Etkenler Vardır. Bu Etkenlerden Belirleyici Olması Hasebi Ile Kullanılan Malzemelerin Kalitesinden Kombinasyonuna Kadar Bir Takım Etken Faktörler Vardır. Biz Burada Daha Çok Kullanıcıların Bu Kaliteye Ulaşabilmek Için Yapması Gerekenlerden Bahsetmek Istiyoruz. Bunlardan En Etkili Olanı Hedefe Göre Arama Başlığı Seçimi Olacaktır. Şöyle Ki; Eğer Bir Kullanıcı Tek Tek Diye Tabir Ettiğimiz Serpme Para Arayacaksa Buna Uygun Kalitede Küçük Arama Başlığı Kullanmalıdır. Yok Eğer Hedefi Büyük Ve Derinlerde Bir Obje Ise Bunun Için Daha Büyük Ama Küçük Objelere Çok Fazla Duyarlı Olmayan Başlıkları Seçmelidir.

Hassasiyet Ve Derinlik Aranacak Hedefe Göre Başlığı Değiştirmek Tek Başına Yeterli Olmadı Durumlar Da Olmakta. Nokta Ve Makro Dedektör Modellerinde Cihazın Derinliğini Artıracak Ve Kullanıcıya Stabil Arama Yapması Için Yazılımsal Olarak Tasarlanmış (Hassasiyet, Isat Gibi) Ayarlarda Mevcuttur. Toprak Yapısına Göre Bu Ayarları Yaptığında Kullanıcı Maksimum Derinliklerde Daha Başarılı Çalışmalarda Yapacaktır. Bu Yazımızda Başlığın Derinliğini Arttırdığı Gibi Yazılımsal Olarak Ta Ekstra Derinliklerde Kazanacağı Gerçeğini Sizlere Hatırlatmak Istedik. Bunun Yanında Arama Yapacağı Alanların Coğrafi Ve Hava Şartlarını Da Göz Önünde Bulundurarak Arama Kalitesini Artırma Şansına Sahip Olacaktır. Örneğin Yağmurlu Ve Nemli Havalarda Arama Yapacağı Zaman Derinlik Konusunda Kayıpları Olacağını Bilecek Ve Buna Göre Arama Yapacaktır. Ayrıyeten Yoğun Manyetik Alanlarda Da Çok Sağlıklı Aramaların Mümkün Olmayacağının Bilinci Ile Hareket Etmelidir.

Dedektörleri Derin Kullanmak Için Eğitim Yukarıdaki Yazımızda Derinlik Arttırma Ve Yükselte Olayını Anlatmaya Çalıştık Ama Dedektör Kullanıcısının Cihazın Iyi Bir Eğitim Alması Ve Cihazını Iyi Tanıması Hangi Alanda Ne Arayacağını, Derinlik Ayarlarını Nasıl Yapacağını Mutlaka Bilmesi Gerekmedir. Bu Ayarlar Tamamen Dedektör Kullanıcısının Avantajına Olacaktır.

Diğer Dedektörler Diğer Yandan “Tek Para Ve Hobi” Dedektörleri Orta Derinliklere Çok Iyi Sonuçlar Vermekle Birlikte, Etrafa Saçılmış Madeni Para, Çeşitli Metal Objeleri (Altın, Gümüş, Bakır) Tespit Etmede Hızlı Ve Üstündürler. Bazı Modellerde Topraktaki Mineral Yapıya Uyum Sağlaması Için Yüksek Teknolojiler Kullanılmış Ve Su Geçirmez Başlıklar (Bobinler) Ile De Deniz, Irmak Kenarı Ve Sahillerde Kullanılabilir Hale Getirilmiştir. Bir Çok Kullanıcı Tarafından Beğeni Ile Kullanılmaktadır. Bununla Birlikte Aklımızda Şöyle Bir Soru Oluşabilir.

Aynı Kategorilerde Olan Dedektörler Arasında “En Iyi” Diye Bir Kavram Var Mıdır?

Açıklamak Gerekir Ise, Buradaki En Belirgin Ayrımı Müşteri, Yani Dedektörü Kullanacak Kişi Yapacaktır.

Bu Durumda Farklı Amaçlar Ile Yapılmış Dedektörlerin Kendi Aralarında Mukayese Yapılması Doğru Değildir.

Dedektör Firmalarının Ürettikleri Dedektörlerde Derinlik Farkı, Stabilite, Ergonomi, Toplam Ağırlık, Fiyat, Firma Desteği, Garanti Güvencesi Ve Marka Değeri Öne Çıkmaktadır. Bunlara Istinaden Müşteri Kendi Tercihlerinin Doğrultusunda Seçim Yapacak Ve Isteklerinin Doğrultusunda En “Iyi” Detektöre Sahip Olduğunu Ifade Edecektir.

Dedektör Çalışma Mantığı En Çok Ve En Sık Kullanılan Dedektör Çeşiti Metal Dedektörleridir. Yeryüzündeki Her Maddenin Kedisini Ifade Edebilmek Adına Çevresiyle Bütünleşmek Içi Yaydığı Frekans Aralığı Ve Bu Aralık Doğrultusunda Etkileşime Geçtiği Diğer Madde Grupları Bulunur.

İlk Bakışta Oldukça Basit Fakat Bir O Kadar Gizemli, Enteresan Duran Bilginin Bize Verdiği Öncüller Arasında Yer Alan Enerji Verimi Ile Yaşanılan Hayatın Değiştirilmesi Ya Da Çok Uzun Zaman Önceden Terk Edilmiş Kimi Maddelerin Tekrar Elde Edilmesi Mümkün Olur. Dedektör, Tam Da Bu Mantık Çerçevesinde Kullanıldığı Alana Bağlı Olarak O Alandaki Metallerin Yaydığı Titreşimleri Ölçer; Şayet Kendisine Daha Önceden Tanıtılmış Bir Titreşime Alan Içinde Rastlarsa Durumu Kullanıcıya Bildirerek Görevini Yerine Getirmiş Olur.

Metal Dedektörün Mantığı Elektronik Bir Çalışma Prensibine Dayanır. Bu Dedektör Tipleri Elektromanyetik Dalgalar Alma Ve Gönderme Mantığına Göre Ve Radyo Frekansı Ile Çalışan Cihazlardır. Üzerinde Bulunan Bobinler Alıcı Ve Verici Kısmını Oluştururlar. Verici Kısımda Üretilen Elektromanyetik Dalga Bir Metale Rastladığı Zaman, Metal Üzerinde Bir Akım Indüklenir (Faraday Akımları – Girdap Akımları). Bu Metal Üzerinde Indüklenen Akım, Bir Manyetik Dalga Üreterek, Dedektör Üzerindeki Alıcı Bobin Üzerinden Akım Geçmesini Sağlar. Elde Edilen Sinyal, Bir Yükselteç Yardımıyla Güçlendirerek Ses Sinyaline Ve Görüntülü Olarak Bildiririm Verir.

Dedektör En Fazla Kaç Metreden Çeker? Dedektörlerin Derinlikleri Dedektörün Teknolojik Alt Yapısı, Çalışma Sistemi Ve Modeline Göre Değişiklik Gösterir. Bazı Dedektörler Ayrım Yaparken Derinlik Kaybı Yaşayabilir. Bazı Altın Ve Define Dedektörleri De Ayrım Modunda Çalışsa Dahi Derinlik Kaybı Yaşamadan Algılama Ve Tespit Yapmaya Devam Eder. Dedektörlerin Derinliği Tabi Ki Çok Önemlidir Fakat Derinlik Kadar Ayrımda Önemlidir.

Örneğin Mineralin Yüksek Olduğu Bir Toprakta Mineralle Metalin Ayrımını Iyi Yapamayan Bir Dedektörde Derinliğin Pek Işinize Yarayacağı Söylenemez Çünkü Manyetik Yüklenen Yoğun Oranda Maden Içeren Minerallere Metal Diye Ötebileceğinden. Hatalı Diye Tabir Edebileceğimiz Yalancı Sinyallere Çok Emek Verip Derin Kazılar Yapmak Zorunda Kalabilirsiniz. Fakat Elinize Acı Bir Tecrübe, Yorgunluk Ve Hayal Kırıklığından Başka Hiçbir Şey Geçmez Bu Yüzden Toprak Yapısına Göre Seçim Yapılmalı Ve Alacağınız Dedektör De Her Ne Kadar Derinlik Önemli Olsa Dahi Ayrımı Da Kesinlikle Göz Ardı Etmemelisiniz.

Dedektör Derinliği Derinlik Cihazın Teknolojisi Kadar Toprağın Mineral Yapısı Ve Toprak Altında Olan Materyalin Ne Kadar Süredir Orada Olduğu Ile Doğru Orantılıdır. Çünkü Toprak Altında Kalış Süresi Ne Kadar Uzun Olursa O Kadar Manyetik Alanı Da Artacağı Için Daha Derinde De Cihazınız Tarafından Fark Edilebilir Ve Doğru Tespit Ile Mutlu Sona Ulaşma Şansınız Artar. Ayrıca Maden Ve Mineral Yapısının Düşük Olduğu Topraklarda Cihazlar Daha Iyi Gözlem Yapabildiğinden Daha Derinlere Ulaşmanız Muhtemeldir.

Bu Durumda Cihaz Alırken Firmanın Satış Temsilcisine Varsa Eski Dedektör Tecrübenizi Beklentilerinizi, Kendi Durumunuzu Ve Arama Yapacağınız Alanın Özelliklerini ( Bahçemi Tarlamı Gibi ) Toprak Yapısı Ve Arama Yapacağınız Yöntemi ( Tek Para – Define Vs ) Mutlaka Anlatın Ve Daha Derin Bir Cihaz Alıp Yanlış Sonuçlara Ulaşmaktansa Daha Elverişli Bir Cihaz Alıp En Azından Karşı Karşıya Olduğunuz Defineyi Daha Rahat Bulabilir. Ekstra Maliyetlerden Kurtulur Ve Daha Memnun Bir Kullanıcı Olursunuz.

Derin Dedektörler Genellikle Defineciler Cihazların Derinliğinin Oksite Göre Değiştiğini Düşünürler, Ancak Bu Çok Yanlış Bilgidir. Cihazlardaki Derinlik Algısı Sadece Oksite Değil Metallerin Oluşturmuş Olduğu Etki Alanına Göre De Değişir. Hedeflerin Çapları, Toprak Altındaki Duruş Şekli, Kalış Süresi, Hedefin Cinsi, Toprak Yapısı Da Cihazın Derinlik Algısını Doğrudan Etkileyen Etkenlerdir.

Bütün Bu Etkenlerin Yanı Sıra Arama Başlıklarının Fiziki Yapısı Ve Yapılış Kalitesi Derinlik Algısını Değiştirmektedir. Bunların Yanı Sıra Arama Yapılacak Olan Arazinin Fiziki Ve Biyolojik Yapısı Da Cihazın Derinlik Algısını Etkileyen Belirleyici Unsurlardan Bazılarıdır.

Arama Başlığı Ve Zemin Ayarı Dedektör Başlıkları Üzerinde Ki Bobinlerin Konumu Iyi Ayarlanmalıdır. Metalin Cinsi Ve Boyutuna Göre Manyetik Alanda Değişik Algılamalar Olabilir, Metalin Yüzeyi Ne Kadar Büyükse Bulma Süresi Kısalır. Toprağın Içindeki Bazı Mineraller, Toprağın Iletkenliğinin Artmasına Ve Metallerin Oksitlenip Metallik Özelliğinin Azalmasına Neden Olabilir.

Dedektör Türleri Düşük Frekans Ösilatörlü Dedektör (Very Low Frequency) En Çok Kullanılan Dedektör Tipidir. İki Bobin Vardır. Alıcı Ve Verici Bobinleridir. Darbe Frekans Dedektör (Pulse Induction) Çoğunlukla Hassas Işlerde Kullanılır. Tek Bobin Vardır. Derinlik Ölçüm Aralığı Geniştir. Metal Ayırımı: Vlf Tipi Çalışan Dedektörler Metal Ayrımında En Iyi Yöntemdir. Bu Şekilde Verici Bobinden Sabit Manyetik Alan Gönderilir Ve Alıcı Bobinden Alınan Sinyalde Bir Faz Değişimi Varsa Bu Yakınlarda Bir Metal Olduğu Anlamına Gelir. Her Metalin Kendine Özel Bir Faz Kayması Vardır.

Yeni Invenio Multi Frekans Invenio, Metal Dedektör Sektöründeki Bir Hayalin Gerçeğe Dönüşmesinde Atılmış Devrim Yaratıcı Ilk Ve Tek Adımdır. Klasik Metal Dedektörlerinin Ortaya Çıktığı 1930’lardan Günümüze Kadar Metal Dedektörleri, Teknolojideki Gelişmelere Paralel Olarak Birçok Yeni Özelliği Sunmuş Olmayı Başarmakla Beraber, Kullanıcıların Beklentilerini Tam Anlamıyla Karşılamakta Yetersiz Kalmışlardır. Bakıldığında, Sektördeki Diğer Rakip Firmalar Yıllardır Metal Dedektör Teknolojilerinde Birçok Patentin Altına Imza Atmış, Ancak Bugün Gelinen Noktada Bile Hedefe Sesli Uyarı Vermenin Ve Hedef Id Sayıları Ile Metal Ayrımı Yapmanın Ötesine Geçememiş Ve Benzer Noktalarda Tıkanmışlardır. 1. Daha Derindeki Hedefleri Keşfetmeyi 2. Tespit Edilen Hedefin Ne Tür Bir Metal Olduğunu Bilmeyi 3. Hedeflerin Gerçek Derinliğini 4.

Hedeflerin Şekillerini Veya Formlarını Görmeyi 5. Hedeflerin Boyutlarını Tespit Etmeyi Nokta Dedektör Kurulduğu Ilk Günden Beri Kullanıcıların Bu Hayalini Gerçeğe Dönüştürmek Adına Adımlar Atmaya Başlamış Ve Uzun Yıllar Süren Yoğun Arge Ve Yüksek Mühendislik Çalışmaları Sonucu, Tüm Teknolojisi Kendine Ait Olan Ve 3 Ayrı Konuda Patent Başvurusu Yapılmış, Dünyanın Ilk Akıllı Dedektör Ve Görüntüleme Sistemi Invenio’yu Geliştirmeyi Başararak Bugün Gururla Kullanıcılarına Sunmuştur. Invenio Geliştirilmeye Açık Bir Platform Olarak Tasarlanmış Olup, Gelecekte Tüm Hobi Dedektörlerinin (Tek Para Ve Buluntu Dedektörleri) Yanı Sıra Doğal Altın Parçacıklarını Tespit Eden Altın Dedektörlerine De Uygulanması Amaçlanmaktadır.

Multi Kruzer Serisi Yeni Kruzer Serisi İle Yepyeni Bir Dedektör Tecrübesine Hazır Olun Ip 68 Standartlarında Üretilen Her Yönden Toz Girişine Karşı Korumalı Ve 5 Metreye Kadar Su Geçirmez. Kruzer Sağlam Ve Su Geçirmez Tasarımının Yanı Sıra Maksimum Performans Ve Derinliği Ile Daha Önceden Taranmış Sahaları Tekrar Canlandıracak. Plajda Mı Arama Yapıyorsunuz? Sizi De Unutmadık! Kruzer’ın Yeni Geliştirilmiş Plaj Modu Islak Tuzlu Kumda Ve Su Altında Da Çok Stabil Bir Kullanım Sunar.

The secret secret of a bad job is conscience