HERACLES

Heracles, Yunan Herakles, Roma Herkül, en ünlü Greko-Romen efsanevi kahramanlarından biri. Geleneksel olarak, Herakles, Perseus’un torunu Zeus ve Alcmene’nin oğluydu Zeus, Perseid evinden doğan bir sonraki oğlunun Yunanistan’ın hükümdarı olması gerektiğine yemin etti, ancak – Zeus’un kıskanç karısı Hera’nın bir hilesiyle, ilk önce Eurystheus’un doğduğu ve kral olduğu başka bir çocuk. Herakles büyüdüğünde, Eurystheus’a hizmet etmek zorunda kaldı ve aynı zamanda Hera’nın zulmü zulmüne maruz kaldı; İlk sömürülmesi, onu beşiğinde öldürmek için gönderdiği iki yılanın boğulmasıydı.

heracles


Herakles, Boeotia’daki Orchomenus krallığına karşı muzaffer bir savaş gerçekleştirdi ve Thebes kralı Creon’un kızı Megara ile evlendi, fakat onu ve çocuklarını Hera’nın gönderdiği çılgınlık içinde öldürdü ve sonuç olarak hizmetkârı olmak zorunda kaldı. Eurystheus. Ünlü İşçiler Herakles’e, daha sonra 12 döngüsünde düzenlenmiş olan Eurystheus’du: daha sonra derisini giydiği Nemean aslanının katledilmesi; Lerna’nın dokuz başlı Hydra’sının katledilmesi; Arcadia’nın belirsiz arka kısmının (veya erkek geyikinin) yakalanması; ( Erymanthus Dağı’nın yaban domuzunun yakalanması; Elis’in Kral Augeas’ındaki sığır ahırlarının tek bir günde temizlenmesi; Stymphalian bataklıklarının canavarca yiyen kuşlarının vurulması; Girit adasını terörize eden çılgın boğanın yakalanması; Bistones Kralı Diomedes’in erkek yiyen kısraklarının yakalanması; Amazonların kraliçesi Hippolyte kuşağının alınması; (10) uzak batıdaki Erytheia adasına (kırmızı anlamına gelen) hükmeden üç gövdeli dev Geryon’un sığırlarının ele geçirilmesi;Hesperides’in dünyanın sonunda tuttuğu altın elmaları geri getirmesi; ve , üçlü başlı köpek Cerberus’un yeraltı dünyasından, kapılarının koruyucusu.
Emekleri tamamladıktan sonra Herakles, savaş kampanyaları da dahil olmak üzere başka girişimlerde bulundu. Ayrıca Deianeira’nın eli için başarılı bir şekilde Tanrı Tanrısı Achelous ile savaştı. Evine götürürken Centaur Nessus onu ihlal etmeye çalıştı ve Heracles zehirli oklarından biriyle onu vurdu. Ölmek üzere olan Centaur, Deianeira’ya kanını yarasından korumasını söyledi, çünkü Heracles onunla ovalanmış bir giysiyi giyerse, sonsuza dek hiçbir zaman sevmeyecekti. Birkaç yıl sonra Herakles, Oechalia kralı Eurytus’un kızı Iole’ye aşık oldu. Iole’nin tehlikeli bir rakip olduğunu fark eden Deianeira, Herakles’e Nessus’un kanıyla bulaşan bir giysi gönderdi. Kan güçlü bir zehir olduğunu kanıtladı ve Herakles öldü. Vücudu, Oeta Dağı’ndaki bir kuleye yerleştirildi (Modern Yunan Otiti), ölümlü kısmı tükendi ve ilahi kısmı cennete çıktı. Orada Hera’yla uzlaştı ve Hebe ile evlendi. Sanat ve edebiyatta, Heracles, çok kuvvetli ve orta derecede yüksek bir adam, kocaman bir yiyici ve içici, çok aşklı ve genellikle nazik ama arada sırada acımasız bir öfke patlamasıyla temsil edildi. Karakteristik silahı yaydı, fakat aynı zamanda kulüptü.

Leave a Reply