IĞDIR DA DEFİNE YERLERİ

                 ığdır da aranacak define işaretleri

Iğdır ili eski medineyetle meşhurdur.
M.Ö. 642-226 tarihleri arasında bugünkü i̇ran ve doğu anadolu’da hüküm sürdüren sasaniler, ii. Yezdigerd zamanında, o zamanlarda beylik halinde bulunan kağızman’da kamsarakanlı, aras ve doğubeyazıt’ta bağratlı, muş ve malazgirt bölgelerindeki oğuzlar’ı hile ile yok etme mücadelesi vermişlerdir.
M.S. 481’de ağrı dağı yamaçlarında (arkori-akuri/ahura köyü) yapılan savaşlarda oğuzlar tarafından ağır bir hezimete uğratılan sasaniler, bu yenilginin acısıyla 50 yıl kadar oğuzlar’la savaşmışlardır.Iğdır’ın adı; 24 oğuz boyundan 21’ncisi sayılan i̇ç-oğuzlar-üç-ok kolunun ve oğuz han’ın altı oğlundan biri olan cengiz alp’in en büyük oğlu olan “Iğdır beğ” den gelmektedir. Bu boyun ilk başbuğu iğdır beğ’dir. Iğdır’ın kelime olarak manası “Iyi, büyük, yiğit başkan, ünlü ve sahip” gibi anlamlara, yazıcıoğlu ve resid-üd-din’e göre ise “Iyi, ulu, bahadır” manalarına gelmektedir.

Iğdır beğ, dört kardeşin en büyüğüdür. Kabilesi aras havzası ve azerbaycan bölgelerine yerleşmiştir. Bunun en büyük delili yıldırım beyazıt’ın 1402 yılında yapılan ankara savaşında timur’a yenilmesine sevinen hıristiyan alemi, tebrik için timur’a birçok elçi göndermişlerdir. Bu elçilerden biri olan i̇spanyol klaviyo’nun anlattığı gibi iğdır kalası (iğdır korganı) bugün ağrı dağı eteklerinde halen harabe halinde bulunmaktadır. Klaviyo, buraya “Kayalık üzerinde duran bir kal’a” diyerek, adının da “Iğdır” olduğunu belirtmektedir.

Doğu anadolu ile yakın alakası bulunan bizanslılar, sasanilerle çok savaş yapmışlar, doğudan sasaniler’e saldıran göktürk ve ak hunlar’ın da yardımıyla sasanileri aras nehri boylarında ağır bir yenilgiye uğratmışlardır.

devamı için TIKLAYINIZ

Leave a Reply