KIRMIZI CİVA FİYATI

Kımızı civa tüm dünyada konuşulan bi konudur.Kimi efsane olduğuna inanırken,kimileri ise gerçekliğini sonuna kadar savunuyorlar.Peki bunlar doğrumu gerçekten kırmızı civanın değeri bu kadar yüksek mi. öncelikle bunu anlamak için konu baştan sona okuyunuz.tüm dünyada konuşılan kırmızı civa efsanesi nasılmış kırmızı civa fiyatı neymiş bakalım.

KIRMIZI CİVA FİYATI
KIRMIZI CİVA FİYATI

Emin olabileceğimiz tek şey bunun bir yırtık iplik olmasıdır. Sovyet nükleer uzmanlarının ilk kez 1970’lerde yayılan düşünülemez bir yıkıcı gücü olan gizemli bir patlayıcı madde ürettiği söylentileri ve birkaç resmi soruşturmaya ve ardından yapılan inkarlara rağmen, hikayenin ölmeyi reddettiği.

Dünyadan Haberler’in kirli bir bomba malzemesi olarak kırmızı civa almak için terörist arsasıyla suçlandığını iddia ettiği efsaneye yakın bileşik Pazar günü yeniden parçalandı.

Kime inandığınıza bağlı olarak, kırmızı cıva ya ayrıntılı bir aldatmaca, eski demir perdeden kaçırılan nükleer malzemenin bir kod adı ya da elde tutulan bir hidrojen bombası için korkunç bir tetikleyicidir.

Ne olmadığı, konu hakkındaki bilimsel literatürü oluşturan spekülasyon ve duyulara göre kirli bir bombanın (radyoaktif madde yayan) kullanılması.

1950’lerde Aldermaston’daki Atom Silahlarının Kurulmasında çalışan nükleer bir fizikçi olan Frank Barnaby, “Kimse kirli bir bomba için bu şeyi elde etmeyi hayal etmez” dedi.

“Bir terörist için sıradan bir yüksek patlayıcıya göre önemli bir avantaj sağlamaz ya da kirli bir bomba istiyorlarsa, radyoaktif bir kaynak sunmazlardı. Kırmızı civaya büyük miktarda para harcamak zorluğuna gitmek hiç mantıklı gelmiyor.”

Özellikle, Dünya’nın 300.000 £ ‘luk bir kilonun bildirdiği fiyatıyla elde edeceğiniz bir haber varsa, 1994’e ait bir araştırmaya göre …

Rusya başsavcısı ofisi, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Rus conmen’in Avrupa ve Orta Doğu’da sattığı “kırmızı civa” daydı.

Nötron bombasının mucidi Sam Cohen de dahil olmak üzere diğerleri, aynı fikirde değil ve Barnaby, Sovyetlerin, kırmızı civaların sözde olarak üretildiklerinden sözde üretilen, orta ve eşit derecede zor olan bileşiklerden oluşan bol miktarda cıva antimon oksiti çalkaladığına dair kanıtlar olduğunu söylüyor. Bir nükleer reaktörün içinde.

“Bu kadar çok şey yaptıklarına şüphe yok. Doğu Almanya’da analiz eden kimyagerlerle konuştum” diyor. “Ama onunla yaptıkları bir gizem.”

Bazıları ara bileşiğin patlama verimini çarpabileceğini ve geleneksel Sovyet nükleer silahlarının içinde veya roket yakıtı katkı maddesi olarak kullanıldığını söylüyor.

Diğerleri, bileşiğin, evrak büyüklüğünde bir füzyon bombası içinde tetikleyici olarak hareket etmek için yeterli ısı ve basınçla patlayabilen saf kırmızı cıva üretmek için nükleer reaktörlerin çekirdeğinde ışınlandığını söylüyor.

Viyana’daki Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu farklı bir görüşe sahip. Bir sözcü, “Kırmızı cıva mevcut değil” diyor. “Her şey bir demet malarkey.”

Tam olarak ne olabilir?

“Kırmızı civa” nın aslında bir civa bileşiği olduğuna dair hiçbir gösterge yok. Ancak…

a-cıva (II) iyodit (α-HGI 2 ) çok zehirli, ancak patlayıcı değildir cıva kırmızı bir şeklidir. Cinnabar, toksik olmasına rağmen, bilinen hiçbir patlayıcı özelliğe sahip olmayan, doğal olarak oluşan kırmızı renkli bir civa (cıva sülfat) cevheridir. Öte yandan, civa fulminat (Hg (CNO) 2 ), bazı mühimmat kartuşlarında ve şok (II) tiyosiyanatta (Hg (SCN) 2 ) kullanılan darbeye duyarlı bir patlayıcıdır.) veya “Firavun Yılanı” yandığında, güvenlik nedenleriyle büyük ölçüde yerini alan kara yılan havai fişeklerine benzer fakat daha muhteşem olan bir kül dokunaç kütlesine yayılır. 

Ve garip toksik dimetil-merkür aslında 1950’lerde roket yakıtı olarak kabul edildi, ancak test materyalleri sağlayan kimyasal firmalar malzemelere dokunmayacaktı. “Kırmızı civa”, ateşlendiğinde çok büyük bir basınç üreten bir madde olan “oyoteknik” olarak tanımlanmaktadır, ve bu nedenle yukarıdaki maddelerin bazılarının özelliklerini birleştiriyor gibi görünmektedir.

Bunun nükleer silahlarla ne alakası var? 

Nükleer silahların klasik Teller-Ulam tasarımı, hükümet çevreleri dışında tam olarak bilinmemekle birlikte, aslen şöyle çalıştığı bilinmektedir:

Thermonuclear savaş başlıkları iki aşamalı cihazlardır.
İlk aşama, yüksek patlayıcı maddenin (genellikle TNT veya RDX gibi bir polimer matrisine bağlanan bir şey), süper kritik bir kütle oluşturmak için plüton veya zenginleştirilmiş uranyumun bir çekirdeğini (“birincil”) sıkıştırdığı bir fisyon patlamasıdır.

Çekirdeğini süperkritik olarak daha uzun süre tutmak için yardımcı olan füzyon yakıtları ( döteryum ve trityum / lityum-6) eklenebilir; Buna “artırılmış fisyon” veya (kafa karıştırıcı) “artırılmış füzyon” cihazı denir.

Radyasyon birincil fizyon reaksiyonundan ortaya çıkan (çoğunlukla x-ışınları) uranyum ceket ( “sabotaj”), bir füzyon yakıt (genellikle lityum deuteride ağır yani lityum oluşan ( “ikincil”), bir ikinci aşama sıkıştırır hidrojen) ve ortasında bir uranyum veya plütonyum “buji”.

Bu çok kademeli sıkıştırma efekti, bujide, tek bir termonükleer silahın bütün büyükşehir bölgesini silip daha sonra bir patlamada haritadan çıkmasını sağlayan büyük bir bölünme reaksiyonunu tetikler. “Kırmızı civa” nın amacı, birincil ihtiyacını tamamen ortadan kaldırmak ve çok küçük bir (evrak çantası büyüklüğünde) termonükleer bir silah üretmeyi mümkün kılmasıdır. Elbette, tüm bunlarla ilgili sorun, bu tür bir gücü kimyasal bir reaksiyondan çıkarmak mutlaka imkansız olmasa da, bu mümkün değil.

Öyleyse gerçek mi değil mi? 

Eh, Samuel T. Cohen , Wikipedia’nın W.svgnötron bombasının mucidi, öyle iddia vermek için değil, korkunç nadir değil bir selamladı bilim adamı bile kendi uzmanlık alanında bir çatlağı olmayı , özel medyaya yansımayan yürütülen sözü özellikle
Edward Teller , ayrıca, Teller gibi Cohen, yine de bir kanat ceviziydi. Yukarıda bahsedildiği gibi, patlayıcı olan cıva bileşikleri vardır ve daha sonra cıva (II) tiyosiyanatın ne olduğu vardır.

Daha muhtemel senaryo, “kırmızı cıva” nın ya başka bir şeyin kod adı (belki de savaş başlığını tetiklemek için kullanılan polimer bağlı yüksek patlayıcılardan biri) ya da nükleer silah kaçakçılarını izlemek ve yakalamak için yapılmış bir aldatmaca olmasıdır. .

Sorun, kuvvetli şok ve ateşe duyarlı olmamakla birlikte, hem enerji yoğunluğu çok yüksek, hem de çok hızlı tutuşan maddeler sınıfını belirlemeye çalışıyor, ve eğer Wikipedia

Balloteknik üzerine yazıyorsaWikipedia’nın W.svgHerhangi bir gösterge, açık literatürde bu tür bileşikleri tanımlayan çok az şey yoktur. Başka bir deyişle, “kırmızı cıva” gerçekten mevcut olsaydı, yaratıcılarının bile iyi anlayamayacağı gerçekten egzotik bir madde olması gerekirdi. Bu genellikle bir maddenin var olma olasılığı için iyi bir işaret değildir.

Yani evet. Muhtemelen böyle bir şey yok. Ama sen asla bilemezsin. İlk olarak Soğuk Savaş sırasında bir efsane olarak bahsedildi ve yaratılamadı ya da bulunamadı.

gri civa nedir konusuna devam etmek için tıklayınız

2 Comments on “KIRMIZI CİVA FİYATI”

The secret secret of a bad job is conscience