PIRLANTA ELMAS FARKI

pırlanta elmas farkı

Elmas ve PIRLANTA  arasındaki fark nedir?
Peter Isler, gemolog FGG / Avrupa Gemmologist tarafından

Kısacası: PIRLANTA , bu kesim tarafından yüksek bir parlaklık alan özel olarak kesilmiş bir elmastır.

Mücevherler farklı şekillerde kesilir. Değerli taşlar içinde kullanılan özel kesim, parlak kesim olarak adlandırılır. Parlak kesim, taş çevresinde radyal olarak düzenlenmiş üçgen ve poligonal yüzeylere (= düz zemin ve cilalı yüzeyler) sahiptir.

Keskin bir şekilde kesilmiş belirli bir değerli taşın (örneğin, yakut veya elmas) doğru atama:

Parlak kesim yakut
Pırlantalı kesim
Pırlantalar en çok parlak kesim halinde kesiliyor. Bu nedenle, zamanla, Alman kullanımında, parlak kesim pırlantaların basit bir şekilde parlaklıklar olarak adlandırıldığı görülmüştür. Yani bugün bir elmastan söz ederseniz, her zaman parlak bir kesim için bir elmas kesimi düşünürsünüz (ve kesilmeden başka bir mücevher kesilmez).

Bu nedenle elmas terimi esas olarak “başlangıç ​​materyali” ni ve buradaki rafine edilmiş son ürünü mükemmel bir şekilde tarif eder. İki terim Elmas ve Brillant aynı şeyi göstermez ve çoğu zaman olduğu gibi eş anlamlı olarak kullanılmaları doğru değildir.

Parlak ve parlak arasındaki fark nedir?
Fark yoktur. Ancak bir elmasın Pırlanta olarak adlandırılmasında, Almancada da yaygın olduğu için, bu bir yazımdır. Düden’de (Almanca yazım), Pırıltılı terim için arama yapar, ama aynı zamanda uygun sıfat parlak (parlak, parlak veya seçkin) anlamında boşuna.

Bu yazımın sebebi İngilizce’dir. Alman sıfat parlak, i. mükemmel – parlak – veya (figüratif anlamda) mükemmel, ingilizce “parlak” denir. Parlak olan parlak kesim, “parlak” olduğu için İngilizce’de “parlak kesim” olarak adlandırılır.

Yuvarlak parlak kesimdeki farklı zemin yüzeylerinin düzeni ve şekli aşağıdaki şekilde gösterilmiştir:

The secret secret of a bad job is conscience