SİVAS DEFİNE YERLERİ

sivaslı

Sivas çok göç almıştır.bizlerin araması gereken yazının içindeki medeniyetlerdir.bu yazı içindeki medeniyetlerden yola çıkarak hangi dönemde kimler yaşamış onu anlıcaz.define yeri aramak ise tamamen medeniyetlere.


selçuklu türkleri malazgirt meydan muharebesi’nden önce sivas’a kadar uzanmış ve 1059’a doğru bir ara kenti ele geçirmişlerdi. ancak yörenin kesin olarak türk egemenliğine girmesi malazgirt zaferi’nden kısa bir süre sonra gerçekleşti. kutalmışoğlu süleyman şah’ın kumandanlarından emir danişment’in ele geçirdiği kent uzun bir süre danişmentliler’in elinde kaldıktan sonra 1174’te ii. kılıç arslan tarafından selçuklu devleti sınırları içine alındı. selçuklular döneminde sivas yeniden gelişti. kentin surları 1221’e doğru, sultan i. alaeddin keykubad tarafından onartıldı. kısa bir süre sonra moğollar’ın saldırıları başladı ve kösedağ savaşı’ndan (1243) sonra selçuklu topraklarıyla birlikte sivas da moğolların eline geçti.

kentteki anıtların en önemlileri 13. yüzyılın ikinci yarısındaki i̇lhanlılar döneminde yapıldı. sivas, kayseri ile birlikte i̇lhanlılar’ın anadolu’ya gönderdikleri valiler tarafından merkez olarak kullanıldı. 14. yüzyılın ilk yarısında sivas’a gelen i̇bn-i batuta, burayı i̇lhanlılar’ın anadolu’daki en büyük şehri olarak tanımlar. i̇lhanlı valilerinden alaeddin eratna bey, 1345’te bağımsızlığını ilan ederek, önce devletine merkez olarak sivas’ı seçti. eratna’nın 1353’te ölümünden sonra kadı burhanettin onun yerini aldı, ancak akkoyunlubeyi karayülük osman ile yaptığı bir savaşta öldü (1398). bunun üzerine sivaslılar topraklarını osmanlı padişahı yıldırım beyazıd’a teslim ettiler. 1400 yazında timur sivas’ı ele geçirdi, şehri savunan askerleri öldürttü, halkı kılıçtan geçirtti, şehri yağmalattı ve surları yıktırttı. timur istilasından sonra şehir bir süre kadı burhaneddin’in damadı mezid bey’in elinde kaldı. 1403-1408 arasında yeniden osmanlı hakimiyetine geçti ve bir eyalet merkezi oldu.

sivas tarihi bilgileri

eski adı (latince: sebastia, yunanca: σεβάστεια) sebastea, sebasteia veya samassia olan sivas, anadolu’nun en eski ve yerleşim merkezlerinden biridir. kazı ve araştırmalarda ele geçen buluntular, yörede ilk yerleşimin neolitik çağ’a (mö 8000-5500) uzandığını göstermektedir. kent m.ö. 2000’lerde değişik yerleşmelere sahne olmuştur. coğrafya olarak i̇ç anadolu’da bulunmasına rağmen şebinkarahisar’ın 1933 yılına kadar kazaları olan suşehri, akıncılar, gölova ve koyulhisar ilçeleri doğu karadeniz bölgesi ve kültür alanında yer almaktadır. sivas’ın ilçelerini karadeniz’deki suşehri ovasına geminbeli geçidi bağlar. divriği ve gürün ilçeleri de doğu anadolu bölgesinde yer alırken, doğanşar ile zara’nın kuzeyi de karadeniz bölgesinde yer alır. sivas topraklarında i̇ç anadolu, doğu karadeniz ve doğu anadolu bölgelerinin kültürleri de yer alır. sivas merkez ve çevre ilçelerinde gırnata, zurna ve sivasa özgü halk oyunları oynanırken, karadeniz’deki ilçelerinde kemençe ve zurna ile horonlar oynanır. divriği ve gürün bölgesi doğu anadolu kültüründe yer alır. i̇ç anadolu bölgesindeki ilçeleri ise kültür olarak sivas merkez bölgesinin kültür ve şivesine sahipken, karadeniz’de kalan ilçeler büyük ölçüde giresun ve ordu ile aynı şiveyi kullanırlar.

mö 17. yüzyılda hitit sınırları içinde yer alan kentin güney kesimi geç hitit devletleri döneminde tilgarimmu adıyla anılmaya başladı. mö 8. yüzyılda kimmer ve i̇skit istilalarına uğradı. mö 6. yüzyıl başlarında medler’in, aynı yüzyılın ortalarında da persler’in egemenliğine girdi. mö 4. yüzyılın ikinci yarısındaki kısa süreli büyük i̇skender’in makedonya yönetiminin ardından krallığı’na bağlandı. ms 17’de bütün kapadokya ile birlikte roma i̇mparatorluğu’nun egemenliğine girdi. bu dönemde kısa sürelerle partlar’ın ve sasaniler’in eline geçti. bizans döneminde önce armeniakon tehması’nın sınırları içindeydi. 12. yüzyılda sebasteia tehması’na bağlandı.ayrıca tüm define işaretleri için tıklayınız

Leave a Reply